Czym chronić po wycofaniu substancji
W ostatnich latach zostały wycofane totalne produkty z grupy fosforo – organików takie jak Dursban i Bi 58 z uprawy warzyw. Pojawiła się jednak nowa substancja aktywna cyjazypyr w dwóch produktach. Pierwszy to Verimark 200 SC do zaprawiania rozsad przed wysadzeniem w pole, a drugi to Benevia 100 OD do wykonywania oprysków. Produkty te działają bardzo dobrze na dość dużą gamę szkodników. Niestety mechanizm działania jest niezbyt zrozumiały dla rolników. Substancja musi być bowiem pobrana wraz z sokami rośliny najlepiej przez jak najmłodsze larwy. Wtedy działa szybko i skutecznie. Niestety larwa musi zacząć żerowanie w tkance roślinnej. Wskutek tego pozostają ślady i możliwość infekcji przez choroby bakteryjne i grzybowe.
Ze względów praktycznych i bezpieczeństwa dla producenta najlepiej tuż przed wysadzeniem zaprawić rozsadę Verimark 200 SC w ilości 15 mililitrów na 1000 sztuk rozsady poprzez podlanie. Po około 3 dniach wysadzamy taką rozsadę w pole. Jeżeli zabezpieczenie wykonane jest prawidłowo to możemy liczyć na przynajmniej 4 tygodnie ochrony przed szkodnikami.
Innowacyjne możliwości zabezpieczenia przed szkodnikami
W kolejnych etapach rozwoju roślin możemy rozpocząć opryskiwanie produktami biologicznymi tj. MiteMine. Zabiegi należy przeprowadzać co 7-14 dni dawką od 1 do 1,5 l/ha w zależności od intensywności żerowania szkodnika. Idealnym partnerem dla MiteMine jest Inex-A w dawce 50 ml na każde 100 l wody. dzięki Inex-A uzyskujemy błyskawiczne wniknięcia produktu w komórki rośliny, pełne pokrycie całego liścia lub penetracji rośliny w trudno dostępnych miejscach.
Zapobiegaj a nie interweniuj
Ważnym aspektem jest monitoring plantacji i stosowanie ww. produktu zapobiegawczo. Ze względu na to, że MiteMine nie jest produktem zaliczanym do środków ochrony roślin nie chroni przed wszystkimi szkodnikami. W czasie lata w różach brokułu można spotkać chowacze, z tego względu należy lustrować plantacje i również używać produktów chemicznych. W uprawie jesiennej na roślinach mogą wystąpić gąsienice piętnówki. Piętnówka zwykle żeruje wewnątrz róż czy też główek kapusty. Na plantacji opryskiwanej MiteMine+ Inex-A nie obserwowano jednak żerowania w różach. Gąsienice bytowały na liściach i tam żerowały.
Tak więc należy obserwować plantacje i kiedy może wystąpić zagrożenie szkodnikami takimi jak chowacze czy piętnówki należy wykonać opryskiwania produktami zarejestrowanymi do zwalczania tych szkodników.
W uprawie jesiennej obserwowano bardzo dobre zabezpieczenie róż brokułu przed śmietką kapuścianą. Oczywiście rośliny muszą być opryskiwane regularnie od początku trzeciej dekady sierpnia. Niestety na rynku brakuje produktu Spintor 240 S.C. który bardzo dobrze zabezpieczał róże przed atakiem śmietki. Z tego też względu pozostaje tylko regularne opryskiwanie plantacji produktem MiteMine + Inex-A.
Warto podkreślić, że po zbudowaniu naturalnej odporności roślin przed szkodnikami na plantacji warzyw za pomocą MiteMine uzyskamy plon bez szkodliwych dla konsumenta pozostałości.
Autor: Piotr Borczynski, KPODR w Minikowie.